Super Bajtel

Uczniowie z Gliwic w gronie „Projektantów Edukacji”

Aż 13 szkół ze Śląska (w tym dwie z Gliwic i jedna z Knurowa) znalazło się w gronie laureatów prestiżowego konkursu “Projektanci Edukacji”, organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Nagrodami za najlepsze pomysły edukacyjne są granty finansowe, które mają wesprzeć realizację uczniowskich inicjatyw: będą przeznaczone np. na zakup specjalnych programów komputerowych, materiałów plastycznych, czy też na organizację warsztatów. 


Nagrodzone projekty były bardzo różnorodne, miały charakter naukowy, społeczny, ekologiczny, kulturalny, często też odwoływały się do zagadnień informatycznych, czy też wykorzystywania nowych technologii. Wśród nich znalazły się pomysły min. na wykorzystaniu drukarek 3d w edukacji wczesnoszkolnej, walkę z internetowymi fake-newsami na temat fizyki, stworzenie literackiej gry karcianej od zera, czy też gry komputerowej, która przybliży rówieśnikom (i nie tylko) problem depresji.

W tym roku rywalizowali ze sobą uczniowie z 457 szkół. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów – oddano w nim prawie 130 tysięcy głosów! Łączna pula nagród finansowych w pierwszym etapie wyniosła 75.000 zł. 

– To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy “Projektantów edukacji” są naszymi bohaterami – przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji.           –   Mamy nadzieję, że zaangażowanie uczniów w opracowanie pomysłów, a potem realizację fantastycznych projektów edukacyjnych, da im poczucie wewnętrznej mocy i wielką satysfakcję z wykonywanej wspólnymi siłami pracy – dodaje Małgorzata Jankowska. 

18 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu “Projektanci edukacji”, w którym będzie oceniany sposób realizacji zgłoszonych wcześniej pomysłów. Mogą wziąć w nim udział nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 11. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie i nauczyciele mają czas do 15 kwietnia tego roku. 13 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu – wydawnictwo Nowa Era.  

Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus. 

Uczestnicy konkursu “Projektanci edukacji” cały czas mogą liczyć na wsparcie merytoryczne Organizatora – czekają na nich liczne materiały merytoryczne, m.in e-booki, webinary i artykuły eksperckie,  zgromadzone na dedykowanej stronie internetowej https://projektanciedukacji.pl. Dostępna jest na niej również pełna lista pomysłów nagrodzonych w 1 etapie konkursu

Laureaci “Projektantów Edukacji” z Gliwic i Knurowa

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl