Super Bajtel

Michał Szewioła popisał się talentem! Gratulujemy!

Michał Szewioła, ósmoklasista z ZSP nr 6 w Gliwicach został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Popisz się talentem”. Napisał opowiadanie, które jury uznało za jedno z 30 najlepszych spośród 2 827 nadesłanych z całej Polski. Brawo, Michał!


Michał ma 15 lat. Jest świetnym uczniem, doskonale radzi sobie zwłaszcza w sferze humanistycznej, ma wyraźnie wyostrzony zmysł literacki i pisarską smykałkę. Interesuje się historią kultury, dużo czyta, chętnie bierze udział w konkursach, głównie literackich. Pisze od kilku lat, ale jego pasja wyraźnie rozkwitła w szkole. Zamiłowanie do literatury i szlifowanie literackiego rzemiosła przynosi efekty – opowiadanie „Zakochany bóbr” zaledwie ujrzało światło dzienne, od razu odniosło sukces. Jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Popisz się talentem” doceniło młodego literata z Gliwic za wrażliwość wobec zwierząt – zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania, które prezentowałoby postawę i przemyślenia zwierząt nagrane na zwierzofon, urządzenie skonstruowane przez profesora Antoniusza Wścibinosa, które tłumaczy mowę zwierząt.

– Michał napisał historię bobra, który żyje w zanieczyszczonym środowisku. Przeżywa niesamowitą historię miłosną ze szczęśliwym, sfinalizowanym na czystych wodach zakończeniem. Opowiadanie ma formę pamiętnika. Jest doskonale napisane, prezentuje dojrzały styl i piękny język. Michał ma ogromną łatwość wypowiedzi. Mówi, że pisze to, co mu siedzi w duszy i doskonale to przelewa na papier. Używa ciekawego języka literackiego, ma bardzo dobry styl – mówi Elżbieta Koloczek, nauczycielka języka polskiego z ZSP nr 6, która przygotowała Michała do konkursu.

Opowiadanie Michała Szewioła wzruszyło i zachwyciło jury konkursowe i zostało wybrane spośród 2 827 prac nadesłanych z całej Polski. Wraz z 29 pozostałymi zwycięskimi opowiadaniami zostanie opublikowanych w pokonkursowej książce.

– Zachwyciła nas imponująca wrażliwość, empatia, spostrzegawczość i zrozumienie młodych ludzi dla problemów zwierzątHistorie były intrygujące, pełne empatii, humoru, a czasem wzruszeń. Wszystko to, co stanowi o wartości dobrego opowiadania w wykonaniu autorów w wieku od siedmiu do piętnastu lat. Jeśli choć część laureatów będzie pisać nadal, to o przyszłość polskiej literatury możemy być spokojni – komentuje Wojciech Widłak, jeden z jurorów konkursu, pisarz książek dla dzieci, m.in. serii o Panu Kuleczce.

Serdecznie gratulujemy Michałowi i pozostałym młodym pisarzom.

źródło: (mf)/UM Gliwice

fot. ZSP nr 6

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl