Super Bajtel

Marcin Górski: nie-miejsca

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia 2016 (w środę) o godz. 18.30, w Galerii Katowice ZPAF przy ulicy św. Jana 10 (II piętro).  Wystawę można oglądać do końca kwietnia, w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.

Wstęp bezpłatny.

nie-miejsca
W myśl francuskiego antropologa Marca Augé, „nie-miejsca” to przestrzenie niegodne nazwy “miejsca”. Są to przestrzenie, z których wszyscy korzystamy, lecz tylko na chwilę – w drodze do „miejsc” prawdziwych – naszych domów.
Nie-miejsca zajęły znaczące obszary miast określając, ba – często narzucając ich charakter, mając za nic dawną zabudowę i sąsiadów, tradycję, historię, przyzwyczajenia i wspomnienia. Nie-miejsca skolonizowały centra wielkich miast, przedmieścia, a nawet stepy i pustynie. Powstały ku chwale – dyktatora, oświeconej republiki, wszechpotężnej korporacji, burmistrzów kwitnących miast. Nie-miejsca są emanacją ich woli, zderzonej z ego architekta. Gdzieś w tle jest perfekcyjnie dopracowana funkcja, ergonomia, komunikacja, zapewniającą nie-miejscom niezawodność, z której na co dzień korzystamy.
W tych perfekcyjnych, hipernowoczesnych świątyniach przesytu gdzieś, pomimo ich domyślnie służebnej funkcji dla społeczności, zgubił się człowiek. W fantastycznych architektonicznych formach, w tłumie innych anonimowych, przemierzających nie-miejsca, został sam ze swoim indywidualnym marzeniem, by wreszcie znaleźć się we własnym miejscu. Miejska samotność fascynuje mnie od zawsze, od kilkunastu lat rejestruję ją na błonie fotograficznej.

Marcin Górski (1972)
Studiował na Wydziałach Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś pracownik naukowy tej uczelni. Fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera.doc. Współpracownik Workshop X. Organizator, kurator i współkurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka (w ramach GDF). Jego prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Czarnogórze i Macedonii. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Serbii i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego oraz architektury.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl