Super Bajtel

Kazia i jej nadzwyczajne przygody

Tytułowa Kazia wraz z pluszowym wampirem i różowym słoniem wyrusza w pełną przygód podróż po… sklepie z zabawkami jej ojca. Piękną i mądrą opowieść o wartościowych postawach niezbędnych w dorosłym życiu wyreżyserowała Agnieszka Batóg. Spektakl można zobaczyć w Bojkowie i Pyskowicach. Warto – to kolejna odsłona ciekawych i pouczających historii przygotowanych przez kolektyw Lufcik na Korbkę.


Wraz ze swoimi zabawkowymi przyjaciółmi Kazia wędruje po sklepie z zabawkami. Na swojej drodze napotyka nowe dla niej rzeczy i zjawiska. dziwne postaci i legendarne historie. Ma też ważną dla niej misję – stara się oduczyć wampira Ząbka poznawania nowych rzeczy przez ugryzienie. Bo Ząbek inaczej nie potrafi i nie rozumie, że może poznawać świat w zupełnie inny sposób. Wszystko co dla niego nowe i inne musi ugryźć. Podobno może się tego oduczyć. Ale czy aby na pewno?

Za przygotowanie spektaklu odpowiada teatr Lufcik na Korbkę, czyli zespół twórców opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych (żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, teatr cieni, muzyka na żywo, pantomima, fireshow, itd.), specjalizujący się w wydarzeniach (spektakle, warsztaty, prezentacje, itd.) dedykowanych dzieciom i dorosłym. Twórcy  przygotowywali spektakle i widowiska m.in. podczas Industriady, Nocy Muzeów czy Europejskich Dni Dziedzictwa. Lufcik na Korbkę ma na swoim koncie także liczne projekty edukacyjne i międzypokoleniowe. W swoich produkcjach często wykorzystuje elementy śląskich podań i legend, wplatając w nie motywy znane z tradycyjnych bajek i popkultury. Realizuje wiele projektów aktywizujących społeczność lokalną w trakcie prac nad projektem.

Produkcja nie mogłaby powstać, gdyby nie Fundacja W To Mi Graj, założona w 2019 roku, która już w pierwszym miesiącu istnienia zrealizowała kilka spektakli, warsztatów, gier miejskich dla dzieci i młodzieży, współpracując przy tym z domami kultury w Tychach, Katowicach, Chorzowie i Dąbrowie Górniczej. Fundacja W To Mi Graj jest organizacją pozarządową, zrzeszającą twórców i pasjonatów skupionych wokół teatru i pokrewnych środowisk artystycznych. Fundacja zajmuje się tworzeniem spektakli dla dzieci, młodzieży oraz widzów dorosłych, widowisk ulicznych, plenerowych, czy gier fabularnych, aktywizujących lokalną społeczność, utrwalającą i propagującą dziedzictwo kulturowe przez realizację nowych produkcji kulturowych podnoszących kompetencje odbiorcze oraz kulturowe. Fundacja organizuje także szereg autorskich warsztatów z pogranicza sztuki i rozwoju kompetencji społecznych.

Realizując spektakl „Nadzwyczajna przygoda Kazi…”, Teatr i Fundacja podjęli współpracę z zespołem i wychowankami Gliwickiego Teatru Tańca  prowadzonego przez Annę Hampel i jej Fundację Artystyczna Pozytywka. Gliwicki Teatr Tańca to miejsce rozwoju talentu, pasji i poszukiwania siebie w świecie ruchu i tańca. Instruktorzy skupiają się na poznawaniu i doznawaniu. Wraz z nimi uczestnicy podróżują w głąb szeroko rozumianej sztuki tanecznej, aby jak najbardziej jej smakować.

Spektakl „Nadzwyczajna historia Kazi czyli wzajemne zrozumienie, nie tylko od święta”, wyreżyserowała Agnieszka Batóg.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Premiera spektaklu odbędzie się 21.12. 2021 o godz. 18.00 w MDK Bojków (ul. Parkowa 5). Przedpremierowo będzie go można obejrzeć 20.12.2021 w MOKiS Pyskowice (Kardynała Stefana Wyszyńskiego 27) o godz. 17.30.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl