Super Bajtel

Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Mieroszewskich

Muzeum Zagłębia już po raz 3 zaprasza na wystawę szopek krakowskich z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja prezentowana będzie w terminie 15/12/17 – 28/01/18 w Pałacu Mieroszewskich. Wystawę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Szopka krakowska to sztuka, która wprowadza odbiorcę w klimat Bożego Narodzenia feerią barw, postaci i elementów konstrukcji, tworzy niesamowitą i niezapomnianą atmosferę. Jak pisze Anna Szałapak, autorka publikacji „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej” jest to „jedna z najciekawszych form upamiętniania narodzin Syna Bożego (…). Stała się ona, obok Lajkonika i hejnału z wieży Mariackiej, jednym z symboli i największych atrakcji współczesnego Krakowa”.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 roku, z przerwą w okresie II wojny światowej. Idea, jaką podjęli miłośnicy tradycji krakowskich kontynuowana jest po dziś dzień i stale się rozwija. Obecnie organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Cechą, która wyróżnia te niezwykłe konstrukcje jest architektura budowli. Bogato zdobione, wielopoziomowe, symetryczne i misternie wykonane dzieła to kunszt pracy szopkarzy, którzy swą wiedzę, doświadczenie i  pasję przekazują z pokolenia na pokolenie. W szopkach prezentowane są ciekawie połączone elementy zabudowy inspirowane architekturą Krakowa, tak więc możemy zobaczyć np.: wieże Kościoła Mariackiego, Wieżę Zegarową Katedry Wawelskiej czy kopie pomnika Tadeusza Kościuszki na koniu. Szopki nie rzadko są zelektryfikowane i zmechanizowane, co zwiększa efekt końcowy i sprawia, że konstrukcja staje się bardziej atrakcyjna.

Szopka ożywa nie tylko ze względu na montaż kolorowych światełek i dźwięków, ale przede wszystkim dzięki umieszonym w niej postaciom. „Dzieciątko w żłóbku i święta rodzina to obowiązkowy element, reszta zależy od wyobraźni i fantazji autora (…)” – wyjaśnia Małgorzata Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, kustosz Konkursu Szopek Krakowskich. Poza główna sceną Bożego Narodzenia, w szopce krakowskiej występują również postacie historyczne i fikcyjne, związane z kulturą i historią miasta, takie jak: postać Stańczyka, para w strojach krakowskich, kwiaciarka krakowska czy Lajkonik.

„Umiejętność wykonywania tych unikatowych dzieł sztuki została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2014 r. W tym roku został złożony wniosek                  o wpis szopkarstwa krakowskiego na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Mamy nadzieję, że to będzie pierwsze zjawisko z Polski wpisane na tę listę. To byłoby docenienie tego, jak wyjątkowa to umiejętność” – opowiada Małgorzata Niechaj. W związku                             z powyższym, spoglądając na doskonałość tych konstrukcji, bez wątpienia mamy do czynienia z fenomenem na skalę światową.

Zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich oraz do udziału w wydarzeniu na portalu Facebook, gdzie będą umieszczane informacje o wystawie: https://www.facebook.com/events/845859152270084/

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl