fbpx
Super Bajtel

Szkoły i przedszkola zostaną zamknięte!

– Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku – ogłosił właśnie premier Mateusz Morawiecki. – Już od jutra nie będą jednak dostępne do działań edukacyjnych.


Chodzi m.in. o to, że choroba wśród dzieci może przebiegać bezobjawowo. Niestety, zarażone dziecko zakaża kolejne osoby w rodzinie, dla których wirus może być groźny, w tym seniorów.

W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym w czwartek i w piątek można wysłać dzieci do szkoły i przedszkola, gdzie będą miały opiekę. Lekcje nie będą się jednak odbywać. Te dwa dni muszą wystarczyć, aby rodzice zorganizowali opiekę dla maluchów na kolejne 2 tygodnie.

Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Nie jest wymagane oświadczenie lekarskie. Wystarczy oświadczenie, które znajduje się na stronie ministerstwa. Zasiłek opiekuńczy należy się zarówno mamie jak i tacie. Będzie wypłacany jednak tylko jednej osobie i będzie wypłacany z budżetu państwa.

Łukasz Szumowski apeluje do młodzieży, aby 14 dni wolnego nie traktowała jak czas ferii.

-Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluję o odpowiedzialność – mówi minister zdrowia.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl