fbpx
Super Bajtel

Skarpetki dla dzieci, czyli co do buta

W jakich warunkach najlepiej rozwija się stopa dziecka? Boso! Dzieci nie potrzebują butów, dopóki nie nauczą się chodzić. A gdy chodzić już potrafią, buty powinny ubierać tylko wtedy, gdy to konieczne – czyli na zewnątrz. Chodzenie w butach po domu jest niewskazane, bo ogranicza naturalny ruch oraz kontakt z podłożem, niezwykle ważny na etapie rozwoju i poznawania. A chodzenie w skarpetkach? Jak najbardziej! Skarpetki sprawdzą się zwłaszcza na śliskiej, chłodnej posadzce. Z czasem ewoluują do miana ulubionej części garderoby, mieniącej się kolorami, dumnie noszonej w bucikach.


Dobre skarpetki, czyli jakie?

Skarpetki, rzecz niby błaha. Plączą się i gubią w praniu, szybko odchodzą w niepamięć. A jednak warto pochylić się nad ich wyborem. Źle dobrane powodują wyraźny dyskomfort. Niskiej jakości zaledwie po kilku praniach są już zmechacone, odkształcone i starte, nadają się wyłącznie do kosza. Dobre skarpetki powinny być odporne na utratę koloru i elastyczności. Nie mogą też „dusić” skóry – pamiętajmy, że stopy to jeden z trzech rejonów ciała najliczniej wyposażonych w gruczoły potowe.

Czym zatem wyróżniają się dobre skarpetki? Po pierwsze – naturalnością. Ich włókna powinny być przyjemne dla skóry, czyli w jak największym stopniu naturalne, choć nieduże dodatki syntetyków są dopuszczalne – dzięki nim skarpetki są trwalsze i łatwiej rozciągalne. Lepiej też odprowadzają wilgoć, z którą naturalne włókna radzą sobie znacznie gorzej. Nie obawiajmy się, gdy prócz naturalnego materiału w składzie widnieje poliamid czy elastan.

Skarpetki dziecięce powinny składać się w co najmniej 80% z bawełny. Bawełna to materiał nie tylko miękki i miły w dotyku, ale też oddychający. Dzięki niej stópki dzieci mają zapewnioną odpowiednią termoregulację. Bawełna wytrzymuje wysokie temperatury, dlatego można ją prać nawet w 95 stopniach. Jest też hipoalergiczna. A inne materiały? Doskonale u dzieci sprawdzą się również skarpety z wełny merino, niezbyt grubej, a więc zapobiegającej nadmiernej potliwości. Wełna jest mięciutka, ciepła i odporna na ścieranie, dzięki czemu znosi częste prania.

Obecnie w przemyśle tekstylnym można zaobserwować nadużywanie włókien syntetycznych. Zawartość syntetyków sięgająca powyżej 20 % powinna być dla nas czynnikiem dyskwalifikującym. Stópki w takich skarpetkach męczą się, pocą i brzydko pachną.

Jak dobrać skarpetki?

Ważne jest, by skarpetki nie uciskały stópek – choć ściągacz jest ważny, bo utrzymuje je w stałej pozycji (powinien przylegać do nogi), nie może być zbyt ciasny. Istotny jest rozmiar – za duże skarpetki będą się ześlizgiwać i zwijać w bucie w uwierający rulonik, za małe natomiast przesadnie ją opinać. Skarpetka nie powinna przeszkadzać w chodzeniu, a wręcz przeciwnie – jej zadaniem jest umilanie tej codziennej czynności, która dla malucha wciąż stanowi wyzwanie.

Warto wybierać skarpetki, przy których produkcji nie użyto chemikaliów i sztucznych barwników. Tę cechę określa m.in. certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz Tekstylia Godne Zaufania – oznaczenia przyznawane od 1992 roku na całym świecie. W Polsce zajmuje się tym łódzki Instytut Włókiennictwa.

Dziecięcym hitem są skarpetki antypoślizgowe (z ABS), czyli takie, które mają zapewnić stopom dobrą przyczepność – rzecz istotna zwłaszcza podczas nauki chodzenia. Kupując skarpetki antypoślizgowe, warto im się przyjrzeć dokładniej. Elementy antypoślizgowe nie powinny być zbyt twarde i śliskie, ani za małe – kilka niewielkich kropeczek nie uchroni malucha przed poślizgiem.

Skarpetki a komfort chodzenia

Na nic zdadzą się naturalne, świetnie dopasowane i „oddychające” buty ze skóry, jeśli włożymy do nich stópkę ubraną w sztuczną, nieodprowadzającą wilgoci skarpetkę. Jakość skarpetek istotnie wpływa na komfort noszenia obuwia.

Skarpetki to jednak nie tylko wygoda, ale również moda. Zatrzęsienie kolorów i wzorów to frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który w nich przebiera. Kolorowe skarpetki mogą wzbogacić strój maluszka. W zestawieniu ze spódniczką czy krótkimi spodenkami, nadadzą dziecku figlarnego stylu, ożywią jego wygląd, przełamią nudę. Skarpetki działają na wyobraźnię – wzbogacone kolorowymi wzorkami stanowią punkt wyjścia do snucia opowieści, bajek i wspólnych zabaw.

 

Artykuł powstał przy współpracy z oliloli.pl

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl