fbpx
Super Bajtel

Sadzenie w Parku Śląskim

W piątek i w sobotę, 22 i 23 kwietnia, akcją „Sadzenie w Parku Śląskim” wspólnie nawiążemy do historii i zadbamy o zieleń, największe parkowe bogactwo. Oficjalnie rozpoczniemy też tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie w parku kilka tysięcy roślin.

Do wiosny 2017 roku, w Parku Śląskim zostanie posadzonych ponad 800 drzew oraz prawie 2500 krzewów. To największa akcja uzupełniania parkowej roślinności od kilku lat. Zainaugurowana zostanie wspólną, dwudniową akcją społeczną. – Nie ma wątpliwości, co w parku liczy się najbardziej – zieleń. To chcemy przekazać, zapraszając mieszkańców oraz zajmujące się przyrodą i ekologią społeczne organizacje do sadzenia roślin – wyjaśniają organizatorzy.
W latach 50. i 60. w parku podczas akcji społecznych posadzono kilkaset tysięcy drzew. M.in. dzięki wsparciu społeczeństwa, w miejsce ugoru i biedaszybów, powstał jeden z najpiękniejszych parków miejskich na świecie.

Swój udział w sadzeniu potwierdziły już m.in. Fundacja Park Śląski, Fundacja Reborn, Związek Harcerstwa Polskiego, Miejska Partyzantka Ogrodnicza, Fundacja Ekoart Silesia, Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, Fundacja Arka. Zaproszeni są także inni społecznicy, dla których ważne jest dobro Parku Śląskiego.

Wszystko rozpocznie się w piątek (22 kwietnia). Nasadzenia obejmą wówczas promenadę generała Jerzego Ziętka. Od godziny 11 do 14, każdy będzie mógł dołożyć swoją „cegiełkę” podczas sadzenia topoli. Przygotowane zostaną też ciekawe warsztaty: „Drugie życie drzewa”, które poprowadzi wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Zrób sobie ogródek”, które przygotuje Miejska Partyzantka Ogrodnicza. Fundacja Park Śląski zaprosi natomiast na happening ekologiczny i grę terenową.

Następnego dnia, w godzinach od 11 do 17, wspólnie z Fundacją Reborn, która przygotowuje program artystyczny oraz zakupi część krzewów róż, posadzimy królowe kwiatów na 12 rabatach w Rosarium. Program obejmie krótkie koncerty muzyki popularnej oraz przygotowane przez najmłodszych przedstawienie „Mały książę”. Chętni posłuchają także o historii ogrodu różanego oraz o hodowli róż i skorzystają z punktu informacyjnego na temat nasadzeń w Parku Śląskim oraz upraw w ogródkach działkowych. Dodatkowo, eko-warszaty przygotują Fundacja Arka oraz harcerze, którzy na Kanale Regatowym będą inaugurować sezon wodny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl