Super Bajtel

BajtelIndustriada w Gliwicach i regionie

Tegoroczna Industriada odbędzie się w sobotę, 9 czerwca. Jak zwykle organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców regionu. Industriadowe wydarzenia dla dzieci znajdziecie poniżej.

Muzeum Techniki Sanitarnej, ul. Edisona 16, 44-102 Gliwice

muzeum.pwik.gliwice.pl, muzeum@pwik.gliwice.pl, Tel: + 48 32 401 14 40, Tel: + 48 32 401 14 50

 • W kąciku małego mydlarza każdy będzie mógł zaprojektować swoje pudełko i etykietę na mydło. Na kreatywnych czekają też industrialne koszulki, które będzie można upiększyć stemplami włazów kanalizacyjnych i innych elementów industrialnej przeszłości Muzeum Techniki Sanitarnej. Możliwość układania wzorów ograniczać będzie jedynie wyobraźnia małego projektanta. Na konstruktorów czekają klocki konstrukcyjne, wieża i labirynt.

UWAGI: Każdy zwiedzający będzie zapisany do książki wejść za okazaniem dowodu tożsamość. Dzieci pod opieką dorosłych.

 • 12:00 – 17:30

WARSZTATY MYDŁA – WARSZTATY KREATYWNE

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technologią wytwarzania naturalnego mydła w warunkach domowych. Przy surowcach do wyrobu mydeł dowiedzą się jakie są rodzaje i jak dopasować odpowiednie mydło do rodzaju skóry. Każdy uczestnik otrzyma okulary i rękawiczki ochronne, aby bezpiecznie zrobić swoje pierwsze mydło bez syntetycznych substancji zapachowych czy barwiących.

UWAGI: Dzieci tylko pod opieką dorosłych wydarzenie cykliczne – co 2 godziny

 • 12:00 – 17:00

DOŚWIADCZENIA W LABORATORIUM – POKAZY NAUKOWE

Na stoisku laboratoryjnym doświadczeni laboranci zaproponują zarówno dzieciom jak i dorosłym doskonałą edukacyjną zabawę. Chemiczne pokazy które zapewnią doznania wzrokowe, dotykowe i słuchowe. Zapewniamy barwne i wybuchowe doświadczenia oraz możliwość samodzielnego wykonania plastycznej ciastoliny. Dodatkową atrakcją będzie Hel-Boy, który za pomocą helu pozwoli chwilowo zmienić głos.

UWAGI: Każdy zwiedzający będzie zapisany do książki wejść za okazaniem dowodu tożsamość. Dzieci pod opieką dorosłych.

 

Oddział Odlewnictwa Artystycznego – Nowe Gliwice; ul. Bojkowska 37; 44-100 Gliwice

muzeum.gliwice.pl; info@muzeum.gliwice.pl; Tel: +48 32 2310854; Fax: +48 32 3324742

 • 12:00 – 18:00

MALOWANIE REPLIK ŻELIWNYCH MEDALIONÓW Z WIZERUNKAMI KOBIET – WARSZTATY PLASTYCZNE

Wszyscy chętni przez cały dzień będą mogli malować gipsowe repliki żeliwnych medalionów z wizerunkami królowych, księżniczek oraz artystek znanych w XIX wieku.

UWAGI: Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 lat, młodzieży i osób dorosłych. Warsztaty będą trwać aż do wyczerpania się materiałów. Jednocześnie w warsztatach może wziąć udział 30 osób.

 • 15:30 – 17:30

JAK ZROBIĆ „ŻELIWNĄ” BRANSOLETKĘ? – WARSZTATY Z WYKORZYSTANIEM REPLIK XIX -WIECZNEJ BIŻUTERII.

Żeliwna biżuteria stała się modna na początku XIX w. Gliwicka odlewnia słynęła z produkcji misternych bransolet, kolczyków, brosz, naszyjników, a nawet diademów – wiele z nich można obejrzeć na wystawie stałej. Uczestnicy warsztatów wykonają bransoletkę wykorzystując gipsowe replik gemm, które następnie sami oprawią i połączą przy pomocy łańcuszków, uzyskując kopię XIX-wiecznej biżuterii.

Warsztaty poprowadzi Joanna Puchalik – historyk Muzeum w Gliwicach, członek Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.

UWAGI: Warsztaty przeznaczona są dla dzieci od lat 9, młodzieży i osób dorosłych. Warsztaty będą trwać aż do wyczerpania się materiałów. Jednocześnie w warsztatach może wziąć udział 30 osób.

 

Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim, ul. Staromiejska 5; Gliwice

marinagliwice.pl; kontakt@marinagliwice.pl; Tel: +48 608010383

 • 12:00 – 18:00

SALONIK „ROZWAŻNE I ROMANTYCZNE” – SPOTKANIE

Okazja spotkania bohaterek okresu industrializacji Śląska oraz współczesnych kobiet związanych z żeglugą, kobiet do dzisiaj pracujących przy obsłudze śluz, jazów i portu. Będzie tu można spotkać też aktywne kobiety dzisiejszych czasów. Lokalizacja obok sceny o 12:30, 14:30, 16:45, 17:45. Klimatu nada wystawa zdjęć kobiet z epoki.

 • 12:00 – 18:00

SZTRYKOWANIE I HEKLOWANIE – WARSZTATY KREATYWNE

Sztrykuje i hekluje każda śląska seniorka. Czy młodsze pokolenie to potrafi? A czy chociaż wie, co to takiego? Można będzie spróbować swoich sił. Zajęcia poprowadzą artystki ze Śląska. Pokażą swoje wyroby, nauczą też chętnych, jak wykonywać ozdoby i stroje z włóczki. Atrakcją będzie wizyta członkiń Drużyny Rekonstrukcji Historycznych „Utgard”, które pokażą metody wykonywania wyrobów z wełny na przyrządach dziewiarskich z X. wieku. Warsztat ubarwi kolekcja gliwickiej projektantki Ilony Misiak, która propaguje modę włóczkową. W tym dniu odbywają się Światowe Dni Dziergania i Szydełkowania, nasze warsztaty zostaną włączone oficjalnie jako wydarzenie uświetniające ten dzień.

UWAGI: wydarzenie cykliczne: co godzinę wymagana rezerwacja: link do formularza rezerwacji: https://goo.gl/forms/JtO5ILIjAHYk0Vl92

REZERWACJA, KONTAKT 608010383

 • 12:00 – 18:00

BIŻUTERIA Z WĘGLA – WARSZTATY KREATYWNE

W epoce industrializacji kobiety z wyższych sfer, nasze bohaterki, żony przedsiębiorców i przemysłowców nosiły piękne suknie. Biżuteria była nieodzownym elementem ich stroju. U nas będziesz mógł wykonać własnoręcznie oryginalny wisiorek, który będzie ozdobą współczesnych strojów. Tworzywem do wykonywania biżuterii będzie śląskie czarne złoto, które jest do dzisiaj materiałem transportowanym Kanałem Gliwickim. Drugi materiał do wykonania biżuterii stanowić będą linki i sznurki, nawiązujące do elementów wykorzystywanych przez barkarzy przy ich pracy przy transporcie towarów Kanałem Gliwickim. Wykonaną biżuterię możesz zabrać na pamiątkę.

UWAGI: wydarzenie cykliczne: co pół godziny wymagana rezerwacja: link do formularza rezerwacji: https://goo.gl/forms/JtO5ILIjAHYk0Vl92

 • 12:00 – 18:00

ŚLĄSKI KOPCIUSZEK – WARSZTATY KREATYWNE

Poczuj się jak postać z bajki. Wystarczy, że zasłonisz oczy i sprawnie oddzielisz otrzymany od nas węgiel od żwiru. Będziesz mógł rozpoznać je jedynie po kształcie i zapachu. To właśnie te surowce są do dziś transportowane przez barki pływające Kanałem Gliwickim. Za wykonane zadanie otrzymasz zapłatę – złotą monetę i pamiątkowy dyplom.

Podczas naszego wydarzenia dowiesz się o Śląskim Kopciuszku, czyli postaci Joanny Schaffgotsch z d. Gryzik, córki służącej, która niespodziewanie odziedziczyła fortunę potentata Karola Goduli.

Nie obawiaj się, że się ubrudzisz, zapewniamy rękawiczki jednorazowe.

UWAGI: wydarzenie cykliczne: co 15 minut link do formularza rezerwacji: https://goo.gl/forms/JtO5ILIjAHYk0Vl92

 

Radiostacja Gliwice; ul. Tarnogórska 129; 44-100 Gliwice

muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja/; info@muzeum.gliwice.pl; Tel: +48 32 300 04 04; Tel: + 48 32 231 08 54; Fax: +48 32 332 47 42

 • 16:00 – 17:00

BUDUJEMY WIEŻĘ – WARSZTATY KONSTRUKTORSKIE

Plenerowe warsztaty konstruktorskie dla dzieci, które z kartonowych klocków złożą, a następnie pomalują wieżę Radiostacji.

W warsztatach udział weźmie pierwszych 30. dzieci, które zgłoszą się u prowadzącego warsztaty.

UWAGI: W warsztatach udział weźmie pierwszych 30. dzieci, które zgłoszą się u prowadzącego warsztaty.

 • 13:00 – 17:00

CO SŁYCHAĆ W RADIU? – WARSZTATY KREATYWNE

Zajęcia w formie zabawy przybliżą dzieciom tematykę słuchu, dźwięku oraz zasad funkcjonowania radia. W warsztatach aktywny udział bierze także opiekun, który wraz z dzieckiem uczestnicy w nagraniu wiersza. Na pamiątkę uczestnicy warsztatów otrzymają drogą e-mailową zmontowaną i oprawiona dźwiękowo wspólną pracę.

Warsztaty poprowadzi Łukasz Tura – dziennikarz radiowy, który na co dzień zajmuje się edukacją medialną dzieci i młodzieży.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 5-8 lat. W warsztacie może wziąć udział: 15 dzieci i opiekun każdego dziecka, czyli łącznie 30 osób. Warsztaty trwają 30 minut. Udział w warsztatach weźmie pierwszych 15. dzieci z opiekunami, którzy zgłoszą się u prowadzącego warsztaty.

UWAGI: wydarzenie cykliczne – godz. 13.00, 14.30, 16.00

 

Szyb Maciej; ul. Srebrna 6; 41-819 Zabrze

szybmaciej.pl; info@szybmaciej.pl; Tel: +48 32 276 17 76

Bajtelindustriada:

 1. Model magnetycznej Industrii. Darem Industrii jest umiejętność przyciągania wzroku wszystkich mężczyzn pracujących w kopalni. Jej magnetyczne spojrzenie zapamiętają nawet najstarsi górnicy. W jej święto stworzymy wspólnie model kobiety industrialnej z wykorzystaniem śrubek, kół zębatych, wkrętek metalowych, blaszek i magnesu.
 2. Dwie twarze Industrii – sztuka kamuflażu – Industrialne malowanie brokatem twarzy. Industria jest bardzo pracowita ale jak każda kobieta lubi dobrze wyglądać w swojej pracy.
 3. Strefa relaksu – SPA – Po ciężkiej pracy każdej obiecie należy się odpoczynek i chwila relaksu.
 4. Industria węglem malowana – dziewczynki wraz z mamami, ciociami i babciami będą mogły zostać uwiecznione rysunkiem na papierze.

 

Sztolnia Królowa Luiza – Kopalnia; ul. Sienkiewicza 43, 41-800 Zabrze

sztolnialuiza.pl

 • Spotkać Superbohatera, poczuć jego moc, otoczyć się jego mądrością a co najważniejsze zostać Superbohaterem, to odwieczne marzenie charakteryzujące nas wszystkich. Uczestnicy Industriady w podziemiach Kopalni Królowa Luiza spotkają postacie z najważniejszych bajek, legend. W inspirującym miejscu sami mogą stać się Superbohaterami.

UWAGI: Wejścia co 15 minut; – Czas zwiedzania: ok. 1h.; – Długość trasy: 1,5 km; – Brak ograniczeń wiekowych; – Temperatura pod ziemią wynosi 16 stopni C; – Zalecamy odpowiedni ubiór i pełne obuwie z płaską podeszwą.

PŁATNE Bilet normalny – 20 zł, Bilet ulgowy – 10 zł; KONTAKT 32 271 40 77

 • 10:00 – 22:00

PARK ROZRYWKI – PIKNIK

Park 12 C wraz z Parkiem Techniki Wojskowej zapraszają do wspólnej zabawy!

Euroboungee, footbuble, mega klocki czy stanowisko paleontologa to nie jedyne atrakcje jakie czekają na wszystkie dzieci w naszym Parku. W tym dniu nasi ainimatorzy z superbohaterami będą bwić się razem z nami.

Na naszym rodzinnym pikniku nie zabraknie punktów gastronomicznych, w których znajdziecie coś na ciepło, zimno i słodko.

 

Galeria Szyb Wilson ul. Oswobodzenia 1; 40-403 Katowice

www.szybwilson.org;galeria@szybwilson.org; Tel: +48 32 7303220; Fax: +48 32 7303225

 • 12:00 – 18:00

PORTRET KOBIET W NURCIE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – WYSTAWA

Wieki temu nikt nie myślał o kobietach w kategorii artystek-malarek z prawdziwego zdarzenia, mistrzów i wizjonerów sztuki. W historii sztuki europejskiej kobieta pojawia się przeważnie jako temat, dużo rzadziej jako artystka. Wizerunek kobiety bywa symbolem, alegorią lub utwierdza tradycyjne role kobiety, w przytłaczającej większości przypadków jest tworzony przez mężczyzn dla mężczyzn, ukazuje kobietę jako bierny obiekt do oglądania. Wszystko zaczęło zmieniać się w drugiej połowie XX wieku. Współcześnie kobiety stanowią znaczną większość wśród studentów sztuk pięknych, a zatem istnieje szansa, że smutne dysonanse, będą miały okazję kiedyś się wyrównać.

 • 12:30 – 15:00

WARSZTATY Z DECOUPAGE – WARSZTATY KREATYWNE

Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek „sztuki biedaków”. Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby.

 • 12:30 – 17:30

WARSZTATY Z HAFTOWANIA – WARSZTATY KREATYWNE

Haft jest znaną od wieków metodą ozdabiania tkanin, rzadziej skóry, filcu czy papieru, polegającą na wyszywaniu na materiale (tle) wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Odzież zdobiono w ten sposób już w starożytności. Mistrzostwo w tym kunszcie osiągnęli między innymi peruwiańscy Indianie, żyjący w Ameryce Południowej jeszcze przed Inkami, oraz starożytni Chińczycy. Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV w. p.n.e. w Attyce (dekoracja na lnie) oraz górach Ałtaj; w Polsce jest to m.in. ornat przedstawiający sceny z życia św. Stanisława, który wykonano ok. 1504 r. W ciągu wieków powstało wiele technik hafciarskich. Wszystkie polegają na wyszukiwaniu ornamentu według określonego wzoru w taki sposób, że elementy ozdobne wydają się doczepione do tkaniny będącej dla nich tłem (słowo ‚haftowanie’ pochodzi od niemieckiego wyrazu haften – być przyczepionym).

 

Stacja Wodociągowa Zawada; ul. Bytomska 6; 42-674 Karchowice

gpw-zawada.pl; zpw.zawada@gpw.katowice.pl; Tel: +48 32 2337834; Tel: +48 32 2337876

 • 12:00 – 18:00

PRZY WODZIE O WODZIE – PIKNIK

Gry i zabawy dla młodszych i starszych prowadzone przez animatorów. Konkursy i gry zręcznościowe, możliwość strzelania z działa i moździerza wodnego, wędkowanie w zabytkowej fontannie, zręcznościowa obsługa zabytkowej, ręcznej suwnicy, wydolnościowa jazda na wodnym rowerze.

 • 12:00 – 16:00

PARA WODNA – TA TAJEMNICZA SIŁA ZAWADY – ZWIEDZANIE STAREJ KOTŁOWNI Z PRZEWODNIKIEM

Zwiedzanie wraz z przewodnikiem serca zabytkowej Zawady – starej kotłowni z zachowanymi, unikatowymi na skalę europejską, potężnymi kotłami parowymi. W pomieszczeniach kotłowni przedstawione są trzy stany skupienia wody także w postaci artystycznej instalacji

UWAGI: Zwiedzanie odbywa się co pół godziny.

 • 12:00 – 18:00

ŚLĄSK OD KUCHNI – INSTALACJA ARTYSTYCZNA

Poczujesz się tu, jakbyś się cofnął w czasie o 100 lat. Instalacja przedstawiająca starą kuchnię będzie niczym żywy obraz, do którego będzie można wejść. Stare naczynia i artefakty sprawią, że pomyślisz o osobach, które żyły w czasach industrializacji Śląska.

 • 16:00 – 17:00

KOBIETA I WODA – DWA ŻYWIOŁY – PLENER MALARSKI

Warsztaty malarskie przeznaczone dla starszych dzieci pod kierunkiem artysty malarza Jerzego Woźniaka prowadzone w industrialnych plenerach zawadzkiej stacji. Dzieci poznają podstawy stosowania technik malarskich i próbują odkryć swoje talenty.

 

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, ul. Reja 1, 41-902 Bytom

www.sgkw.eu, info@sgkw.eu, Tel: +48 666 904 142

 • PRZEJAZDY DREZYNĄ RĘCZNĄ

11:30 – 20:00

Na torach stacyjnych, jak co roku, odwiedzający będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w jeździe drezyną ręczną. Przejazd odbywa się na odcinku kilkuset metrów. Drezyna ręczna to coraz popularniejsza atrakcja kolejowa. Niegdyś podobne pojazdy służyły do oględzin szlaków kolejowych. W zależności od rodzaju drezyna mogła zabrać od kilku do kilkunastu pasażerów.

UWAGI: Dzieci do lat 13 pod opieką dorosłych

 • PARA BUCH – WARSZTATY PLASTYCZNE

12:00 – 13:00; 14:00 – 15:00; 16:00 – 17:00; 17:00 – 18:00

Dzieci, które odwiedzą obiekt, będą miały możliwość zabawy i przy tej okazji zapoznają się z naszą stacją. Dzięki kreatywnym warsztatom plastycznym, prowadzonym przez wolontariuszki i wolontariuszy, rodzice będą mogli zwiedzić stację spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech.

 

EC Szombierki, ul. Kosynierów 30, 41-907 Bytom
 • 12:00 – 17:00

W STARYM ATELIER – WARSZTATY RODZINNE

Przed wejściem do Elektrociepłowni zostaną postawione prospekty przedstawiające panoramę Bytomia z charakterystycznym budynkiem w tle – Elektrociepłownią Szombierki (widokówka z początku XX wieku). Przed nim zostanie zorganizowane atelier fotograficzne w stylu z początku XX wieku. Uczestniczący w Industradzie będą mogli przebrać się w stroje z epoki korzystając z szafy prababci i zapozować do zdjęć w stylu retro.

 • 12:00 – 18:00

EINTOPF POD EC – PIKNIK

W industrialnym kobiecym tyglu spotkają się artystyczne zabawy dla dzieci przygotowane przez Fabrykę Kultury, warsztaty kulinarne dla dzieci „Kulanie klusek śląskich” i rodzin „Śląski obiad” w wykonaniu Gastrotestera – wszystko to w ramach pikniku na trawniku pod EC Szombierki.

UWAGI: Warszaty kulinarne wymagają rezrwacji, kontakt: 509743773, lucynalenik.logopeda@gmail.com. Warsztaty kulinarne – warsztaty dla dzieci 3×45 minut, warsztaty dla rodzin 2×120 minut. Warsztaty w godzinach : 12.00, 13.00, 14.00 – dzieci; 14.30, 16.30 rodziny. Animacje i zabawy dla dzieci bez dolnego limitu wiekowego do 15 roku życia, w ciągu trwania imprezy.

 • 13:00 – 15:00

FORTUNA ZA JEDEN UŚMIECH, CZYLI JAK STAĆ SIĘ JOANNĄ GRYZIK – GRA TERENOWA

W ramach wydarzenia planowane jest przeprowadzenie gry terenowej, składającej się z około 6-8 punktów zlokalizowanych wokół Elektrociepłowni Szombierki. W każdym z tych punktów uczestnicy będą mieli do wykonania różnorodne zadania, dzięki którym zdobędą interesujące informacje o losach Joanny Gryzik, a ich rozwiązania będą zawierały wskazówkę, która poprowadzi ich do następnego punktu.

UWAGI: Historia życia Joanna Gryzik, Joanny Gryzik von Schomberg-Godula, wreszcie Joanny Schaffgotsch, urodzonej w 1842 roku w Porębie, brzmi jak scenariusz, który z powodzeniem mógłby powstać w znanej wszystkim, największej na świecie wylęgarni księżniczek w dalekiej Ameryce. To jednak żaden scenariusz, a już na pewno nie Ameryka. Ta historia wydarzyła się tutaj, na Śląsku. Historia o dziewczynce, która z biednej sieroty stała się dziedziczką jednej z największych fortun na Górnym Śląsku, co więcej, potrafiła tę fortunę mądrze i dobrze wykorzystać, a nawet pomnożyć.

 

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka, ul. Piotra Skargi 34 a-d, 41-500 Chorzów

www.sztygarka.pl; sztygarka@sztygarka.pl, Tel: +48 32 2495992, Tel: +48 604614009

 • KIM JEST TA INDUSTRIA? – GRA FABULARYZOWANA TYPU QUEST

14:00 – 20:00

Głównymi bohaterkami zabawy są kobiety czasów przemysłowych. Dzieci dowiedzą się np. kim była Joanna Omańkowska, czym zasłynęła Hanna Schygulla, co robiła Petronela Golasiowa.

Zabawa to aktywna forma spędzenia czasu na Święcie Szlaku Zabytków Techniki, rozwijająca spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz sprawność ruchową.

 • MOJA INDUSTRIA – WARSZTATY KREATYWNE

14:00 – 20:00

Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję stworzenia swojej własnej, niepowtarzalnej zabawki, która będzie prezentować ich wyobrażanie o tym jak wygląda Industria. Takie warsztaty to idealne miejsce na uwolnienie swojej wyobraźni i nadania drugiego życia przedmiotom. Założeniem jest, aby długo po zakończeniu Industriady 2018, Industria towarzyszyła śląskim bajtlom i przypominała im jak ważną rolę odgrywały kobiety w czasach przemysłowych. Główną bazą do jej budowy będzie węgiel, a dokładne rysy postaci będą tworzyć dodatki wykonane z surowców wtórnych (pudełek po jajkach, plastikowych butelek, starych guzików czy śrub i nakrętek). Uczestnicy poprzez zabawę rozwiną swoją kreatywność, zręczność oraz nauczą się recyklingu!

 • INSCENIZACJA SORTOWNI

14:00 – 21:00

Mało kto wie, że wydobyty węgiel następnie trzeba było RĘCZNIE sortować, a tę ciężką i żmudną pracę wykonywały na ogół kobiety, przerzucając ogrom węgla. Realizacja ta ma na celu uświadamianie społeczeństwu, że kobiety nie wykonywały wyłącznie domowych prac, ale także ciężko pracowały narażając swoje zdrowie. Inscenizacja będzie ruchomą konstrukcją, na której będą poruszały się grudki węgla, aby przybliżyć uczestnikom rolę i znaczenie tej pracy będzie wykorzystana dodatkowo do zabawy polegającej na przesortowaniu węgla i odnalezieniu w nim specjalnie oznaczonych bryłek.

 • JA W INDUSTRII – FOTOBUDKA GREENBOX

15:00 – 22:00

Kto nie chciałby przenieść się, choć na chwilę, do czasów Industrializacji? Zobaczyć jak kobiety pracowały w przemyśle – słowem dotknąć historii. Uczestnicy Industriady pod Szybem Prezydent będą mieli ku temu okazję. Specjalnie przygotowana fotobudka z green screenem umożliwi wybór jednego z kilku obrazów w tle, przenosząc nas tym samym do sortowni, huty, czy przed budynki kopalni. Wykonane zdjęcia będą wyświetlane na telebimie zawieszonym pod nogami Szybu Prezydent, a uczestnicy dostaną wydruk zdjęć z elementami graficznymi Industriady i jej motywem przewodnim.

 

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Dehnelów 45, 41-250 Czeladź

www.galeria-elektrownia.czeladz.pl, elektrownia-galeria@go2.pl; Tel: +48 32 263 00 88

 • 11:30 – 14:00

To ludzie tworzą ziemię – muzyczny storytelling. Warsztaty muzyczne towarzyszące wystawie „Zapytaj Mokoszy” prezentowanej w Galerii Elektrownia podczas Industriady. Literatura i dawne opowieści pełnią funkcję terapeutyczną – są odzwierciedleniem rzeczywistości, umożliwiają identyfikację z bohaterami, przeżywanie autentycznych emocji podczas czytania, co wpływa na naszą sferę poznawczą i emocjonalną. Tym razem prowadzący warsztaty zaproszą uczestników do podzielenia się własnymi historiami i prywatnymi narracjami. Warsztaty prowadzone są w dwóch odrębnych grupach wiekowych (dzieci i dorośli) a ich zadaniem jest umożliwienie otwarcia się na emocje i możliwość stworzenia własnej opowieści.

UWAGI: Konieczność rezerwacji zarówno grupa dzieci jak i grupa dorosłych. 11:30-14:00 grupa dzieci (max 10 osób) 15:00-17:30 grupa dorośli (max 10 osób). REZERWACJA, KONTAKT 32 263 88 00, warsztaty@zapytajmokoszy.pl

 • MASZYNOLAND – INDUSTRIALNY PLAC ZABAW

14:30 – 18:00

Maszynoland to zabawa dla każdego, dla dużych i małych, starszych i młodszych, to także zabawa dla całych rodzin. Zapraszamy do mobilnych stanowisk, które za pomocą prostych zabaw, ukażą uczestnikom min. pracę dźwigu, proces odwadniania kopalni, pozwolą poprowadzić magnetycznego górnika przez labirynt korytarzy. Zabawy te zapewnią dużo pozytywnych wrażeń, a przy tym będą miały charakter edukacyjny i szkoleniowy.

 • ZABAWY DLA DZIECI, TRAMPOLINA, DMUCHAŃCE – PIKNIK

14:30 – 18:00

Czerwiec to doskonały miesiąc na uaktywnienie ruchowe naszych milusińskich. Aby urozmaicić czas dzieciom a rodzinom umożliwić wspólne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Dmuchańce, skoki na trampolinie , zabawy ogólnorozwojowe, konkursy to tylko niektóre propozycje na Industriadowe Święto. Wszystko pod czujnym okiem wykwalifikowanych pedagogów i z troską o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników zabawy.

 

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, ul. St. Sztaszica, 42-217 Częstochowa

kopalnia.muzeumczestochowa.pl, muzeum@muzeumczestochowa.pl, Tel: + 48 34 360 56 31

 • KOBIETA A LA RUDA – WARSZTATY KREATYWNE

11:00 – 16:30

Dzieci i młodzież, jak również dorośli, będą mogli przygotować własnoręcznie wykonane „rude” peruki – które będą podstawą do otrzymania nagrody w – oraz wykonać tzw. „body art”, na odkrytych rękach, nawiązujący do rud żelaza, które znakomicie dopełnią formę „rudej” peruki. „Rudna” św. Barbara będzie miała formę rzeźby wolnostojącej, o rozmiarze naturalnym, z jej atrybutami (miecz, wieża, kielich), w kolorze rudym/pomarańczowym. Rzeźba przygotowana zostanie wcześniej, tak aby dzieci mogły ją pomalować i ubrać w odpowiedni dla niej strój. Do stroju będą dodane guziki – tak jak na galowym stroju górniczym – które będą nawiązywać do jej wieku. Guziki powstaną w trakcie warsztatów, żeby dzieci miały większy wkład w pracę. „Komiks” dla dzieci i młodzieży obrazujący życie kobiet na kopalniach – w tle również górników z kopalń rud żelaza – ustawiony na kostkach, a następnie na postumentach, tak aby były widoczne z czterech stron, o wymiarach 50cm x 50cm.

 • PARK MĄDREJ ROZRYWKI – WARSZTATY NAUKOWE

12:00 – 15:00

Plenerowy park doświadczeń to mądra rozrywka dla całej rodziny. Pod okiem kobiet naukowców z Politechniki Częstochowskiej będą prowadzone pokazy, doświadczenia i prezentacje naukowe. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zapoznać się z pracą urządzeń takich jak transformatory, elektryczne pojazdy trójkołowe, sensory, silniki spalinowe, spirometry itp. Wśród propozycji Politechniki Częstochowskiej znalazły się: doświadczenia fizyczne i chemiczne, niezwykły świat pod mikroskopem, nowoczesne wyroby z metalu, pokaz zastosowania kamery termowizyjnej, miernik dźwięku, pojazdy elektryczne, pokaz mikro-wyładowań atmosferycznych (piorunów), kula plazmowa, młynek elektrostatyczny, pomiar ciśnienia, pierwsza pomoc, waga, pomiar hałasu, prezentacja makiet (most, kładka, więźba dachowa, elementy konstrukcji), prezentacja plansz z projektami obiektów budowlanych, i wiele innych. Część pokazów będzie połączona z prelekcją emerytowanych profesorów Politechniki Częstochowskiej.

 

Fabryka Pełna Życia, ul. Kolejowa 8, Dąbrowa Górnicza

www.fabrykapelnazycia.pl, fabryka@dabrowa-gornicza.pl, Tel: 32 295 96 38, Tel: 668 57 39 52

 • ZRÓB TO SAMA – WARSZTATY KREATYWNE

12:45 – 17:45

Cykl warsztatów zlokalizowanych w przestrzeni publicznej, w bezpośrednim sąsiedztwie hal DEFUM, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie, przy wsparciu instruktorów oraz wykorzystaniu narzędzi/materiałów, stworzyć industrialne dzieła sztuki – rzeźby, biżuterię, elementy dekoracyjne, przedmioty użytku domowego.

Wydarzenie cykliczne – co 60 min, ostatnie o 16:45

 • INDUSTRIA JEST KOBIETĄ – GRA FABULARYZOWANA TYPU QUEST

12:45 – 17:45

Gra o charakterze podróży w czasie pozwalającej na poznanie historii terenów poprzemysłowych DEFUM i rytmu pracy w zakładzie przemysłowym. Uczestnicy otrzymają karty obiegowe i uzupełniając ją o nowe poznane fakty z historii DEFUM oraz szczegóły projektu rewitalizacji obiektu, odwiedzać będą stacje, na których wykonywać będą określone zadania. Stacje będą okazją do poznania historii pisanej rytmem maszyny – od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w XIX wieku, przez fabrykę maszyn E. Škoda, zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitznera i Gampera, Dąbrowską Fabrykę Obrabiarek DEFUM po Fabrykę Pełną Życia. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie zorganizowane pod hasłem w rytmie maszyny: malowanie na folii stretchowej, konkurs plastyczny malowania na papierze na sztalugach, plener malarski, zajęcia rękodzieła, bibułkarstwa, decoupage oraz wykonywanie biżuterii z industrialnej z trybików, śrubek, nakrętek, łańcuchów, kabelków, atrakcji.

Wydarzenie cykliczne – co 45 minut, ostatnia o 16.45

 • KOBIETY W RYTMIE INDUSTRIALU – WARSZTATY BĘBNIARSKIE

12:45 – 13:45

Warsztaty prowadzone przez kobietę dla kobiet – pań, panienek, dziewcząt i podlotków. Gra na bębnach jest doskonałą formą relaksu, pozwala także na wyrażenie własnych uczuć i emocji, odkrycie własnego rytmu. W ramach warsztatów uczestniczki zostaną zainspirowane motywem przewodnim Industriady, odkryją w sobie siłę i poczują bliskość industrialu. Całość zaowocuje minikoncertem „Kobiety w rytmie industrialu” ukazującym zaangażowanie kobiet, piękno i dziedzictwo industrialu.

UWAGI: Obowiązuje limit miejsc – 30 osób Rezerwacja pod numerem telefonu – 518 270 465

 

Muzeum Historii Kolei; ul. Pułaskiego 100 / 120; 42-200 Częstochowa

tpkww.one.pl; tpkww@tpkww.one.pl;Tel: +48 502128687; Tel: +48 502085162

 • 11:00 – 19:00

HIT! PREZENTACJA MODELI KOLEJOWYCH W SKALI TT (1:120) – WYSTAWA

Producenci modeli lokomotyw i wagonów prześcigają się w odwzorowywaniu pojazdów z różnych zarządów kolejowych. Zaprezentujemy modele realnych pociągów jakie spotyka się, lub kiedyś można było spotkać w Polsce i Europie na kilkumetrowym odcinku torów.

 

Muzeum Energetyki; ul. Wyzwolenia 30; 43-170 Łaziska Górne

www.muzeumenergetyki.pl; wydarzenia@muzeumenergetyki.pl;Tel: +48 603 155 562;Tel: +48 697 073 555

 • 10:30 – 18:30

FIZYCZNE FASCYNACJE WYDANIE SPECJALNE „ENERGIA JEST KOBIETĄ” – WARSZTATY NAUKOWE

INDUSTRIADA jest ENERGIĄ w kuchni Muzeum Energetyki. Sebastian i Daniel z Fizycznych Fascynacji tym razem krzątają się w kuchni i szukają kobiety o imieniu ENERGIA.

W trakcje pokazów popularnonaukowych Szefa kuchni Muzeum:

 • zademonstrujemy jak zrobić prąd podczas gotowania potraw,
 • wykorzystamy słoik po przetworach do zrobienia żarówki,
 • po dobrej kawie nie zabraknie kopa z elektroskopu (lokowanie produktu)*,
 • na elektryczne widelce nabijemy ogórka i zrobimy światło,
 • sprawdzimy co można włożyć do kuchenki mikrofalowej:)
 • kuchenka indukcyjna będzie dostarczała kłęby chmur,
 • przygotujemy niskotemperaturowego drinka
 • z soku wyciśniemy Energię
 • zajęcia z fermentacji (warzywa, owoce, chleb) na stanowisku kuchni Muzeum Energetyki (Teresa Duda zdradzi tajemnice zdrowego i naturalnego życia wg receptur naszych babć)
 • Na zakończenie JAJKO Tesli będziemy ustawiać do pionu…

UWAGI: Warsztaty odbywają się co pół godziny. Wejście na teren obiektu tylko po okazaniu dowodu tożsamości.

 

Park Tradycji; ul. Orzeszkowej 12, 41-100 Siemianowice Śląskie

www.parktradycji.pl. industriada@siemck.pl, Tel: +48 32 765 27 40. Tel: +48 604 437 803

 • 20:45 – 21:00

INDUSTELLE – LUFCIK NA KORBKĘ/ ERITH

Spektakl plenerowy, jako preludium do tegorocznej Industriady, w sposób szczery i bezpretensjonalny, a także formalnie atrakcyjny, wprowadzi widzów w zagadnienia, którym poświęcony jest festiwal: rola kobiet w przemyśle, przemysł z perspektywy kobiecej, próba rekonstrukcji kobiecych wątków dziedzictwa poprzemysłowego. Najważniejsze wątki, które zostaną poruszone w trakcie widowiska, będą prowadziły ze sobą dialog oraz wchodziły w intertekstualne kolizje i intermedialne gry, „podprowadzając” tematykę dnia następnego, rozbudzając ciekawość, tworząc grunt do refleksji i aktywności poznawczej. Widowisko potraktujemy jako sekwencję pytań, przyczynek do dalszych rozważań. Będzie ono stanowiło rodzaj skompensowanej, esencjonalnej i poetyckiej wypowiedzi. W scenariusz wplecione zostaną nie tylko postaci bohaterek stworzonej na Industriadę wystawy oraz wydarzeń dnia kolejnego, ale także postaci, które już wcześniej pojawią się w kameralnym spektaklu Teatru MOMO.

UWAGI: Plener przed Parkiem Tradycji

 

Zabytkowa Kopalnia Srebra; ul. Szczęść Boże 81; 42-600 Tarnowskie Góry

kopalniasrebra.pl; rezerwacje@kopalniasrebra.pl; Tel: +48 32 2854996; Tel: +48 32 2852981

 • Wiecie, że w nieczynnej już dziś kopalni Fryderyk (której częścią były nasze podziemia) budowano niewielkie zakłady zwane płuczkami, w których zatrudniano głównie kobiety i dzieci? Ich praca polegała na kruszeniu skał, płukaniu wydobytej rudy i oddzielaniu odpadów dolomitowych. Jeden z takich zakładów powstał właśnie na terenie naszego skansenu. Chcesz się w nim zatrudnić?Specjalna strefa zabaw i doświadczeń przeprowadzi Cię przez szereg zadań i urządzeń, dzięki którym dowiesz się, że kobiety wcale nie odstawały wiedzą i doświadczeniem od mężczyzn i świetnie sprawdzały się jako przemysłowe specjalistki.
 • 13:00 – 17:00

ŻYWE SREBRO – TEATR CIENI I WARSZTATY

To wydarzenie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Składać się będzie ze spektaklu teatru cieni oraz warsztatów dla dzieci. Podczas spektaklu zaprosimy widzów na opowieść z pogranicza baśni, osadzoną w realiach XIX-w. Razem z głównymi bohaterami wyruszymy w niezwykłą podróż do serca Kopalni Srebra. Prześledzimy barbórkowe świętowanie, przedstawimy osobę Św. Barbary, poznamy życie codzienne kobiet pracujących w kopalni oraz tych, które zajmowały się domem.

Towarzyszyć nam będzie oprawa dźwiękowa tworzona na żywo podczas widowiska. Atmosferę niesamowitości podkreślą dekoracja w formie świetlnej instalacji oraz stroje z epoki. Po spektaklu zaprosimy najmłodszych widzów na warsztaty z tworzenia własnych kukiełek do teatru cieni.

UWAGI: o 13.00, 14.30, 16.00, czas trwania jednego przedstawienia połączonego z warsztatami dla dzieci wynosi ok. 60 min

 • 09:00 – 20:00

SREBRNY EXPRESS – PRZEJAŻDŻKA KOLEJKĄ

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

UWAGI: PŁATNE 5 zł, przejazdy co 15 minut, dzieci do lat 3 przejazd bezpłatnie

 • 11:00 – 19:00

ŻĄDZA PIENIĄDZA – PŁUKANIE SREBRA

Nasze skansenowe koło wodne niczym telewizyjne koło fortuny pozwala na szybką wygraną, ale trzeba pamiętać, że skarby są głęboko schowane i wydobyć je będzie niezwykle trudno. Nie licz więc na łut szczęścia, tylko weź się do roboty i w określonym czasie znajdź jak najwięcej grudek srebra. Swoje znaleziska połóż na kopalnianej wadze i odbierz wypłatę.

 • 18:30 – 21:00

ZACZAROWANY OGRÓD – WARSZTATY KREATYWNE

Pod czujnym okiem animatorów oraz z ich nieocenioną pomocą zarówno dzieci jak i dorośli, będą mieli okazję wykonać niezwykłe przedmioty oraz instalację inspirowaną światem “Zaczarowanego ogrodu”. Na najmłodszych będą czekały również gry logiczne, łamigłówki oraz mapy do kolorowania.

 • 12:00 – 18:00

SKARBNICA DŹWIĘKÓW – KONCERT I WARSZTATY GRY NA BĘBNACH I NA BECZKACH

Ich znak rozpoznawczy to górnicza dzwonnica z nietypowymi jak na miasto gwarków roślinami. Nie od dziś wiadomo, że czują rytm jak nikt inny. Kto to taki? To „SKARBNIK z HAVANY – Tarnogórska Grupa Bębniarska”. Bębny, beczki i co tam jeszcze wpadnie im w ręce rozstawią w dniu INDUSTRIADY na tarasie widokowym naszej kopalni. To właśnie z tego miejsca będą nawoływali do udziału w licznych INDUSTRIADOWYCH wydarzeniach , ale również poprowadzą warsztaty muzyczne. Na dokładkę dorzucą również kilka ciekawych historyjek, o zwykłych pracownicach kopalni, o św. Barbarze i damach, które przybywały do miasta gwarków przyciągnięte magią cuda ówczesnej techniki, czyli maszyny parowej.

 • 12:00 – 19:00

FABRYKA TALENTÓW – WARSZTATY PLASTYCZNE

Lubisz rysować, budować i tworzyć? Fabryka talentów czeka właśnie na takich jak ty. Wykorzystując dostępne materiały spróbuj stworzyć prawdzie dzieło sztuki. Inspiracją mogą być dla Ciebie przemysłowe wątki kobiet, ich miejsca pracy, a także potężne maszyny rozmieszczone na naszym skansenie.

 

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia; ul. 11 listopada 50; 40-387 Katowice

www.walcownia.org; walcownia@muzeatechniki.pl; Tel: 727 600 186

 • 13:00 – 15:00

MASZYNA DO REALIZACJI MARZEŃ – WARSZTATY PLASTYCZNE

Kiedy jesteśmy dziećmi wszystko jest możliwe. Dorastanie zatraca w nas to poczucie. Ale w Magicznej Walcowni, która inspiruje nas bogactwem wielkich maszyn, nawet najbardziej nieprawdopodobne wizje stają się rzeczywistością. Tak się dzieje kiedy pozwolimy sobie marzyć a potem przechodzimy do działania. Zbudujemy razem najdziwniejsze maszyny, wykorzystując najróżniejsze materiały (plastikowe rury, kartony, druty, metalowe przedmioty, części komputerowe itp.). Zaprojektujemy maszyny do zapinania guzików, robienia ładnej pogody albo do rozśmieszania. Będziemy tworzyć z przeróżnych materiałów malutkie i całkiem ogromne MASZYNY DO REALIZACJI MARZEŃ.

 • 14:30 – 17:30

HIT! MARIA GOEPPERT-MAYER – ŚLĄSKIE EKSPERYMENTY – WARSZTATY KREATYWNE

W Walcowni znajdowało się wielkie laboratorium, w którym chemicy i fizycy sprawdzali jakość gotowych wyrobów. Chcąc nawiązać do tej tematyki odbędą się warsztaty o nazwie „Maria Goeppert-Mayer – śląskie eksperymenty”. Warsztaty kładą szczególny nacisk na zagadnienia z pogranicza nauk fizycznych jak i chemicznych takie jak ciecz nienewtonowska, równowaga kwasowo-zasadowa czy reakcje katalityczne. Podczas interaktywnych zajęć, przygotowanych z myślą o najmłodszych i tych nieco starszych odbiorcach, przybliżymy sylwetkę Marii Goeppert-Mayer. Urodzona w Katowicach, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyk. Im bardziej kolorowo, żywo i zabawniej tym skuteczniej. Dzięki warsztatom odbiorcy poczują się, jak prawdziwi naukowcy. Dzieci przenikną do mikro świata atomów i zbadają między innymi takie zjawiska fizyko-chemiczne jak rozszerzalność temperaturowa gazów czy napięcie powierzchniowe.

UWAGI: wydarzenie cykliczne – 14:30, 15:30, 16:30; REZERWACJA. KONTAKT +48 885 204 803

 

Muzeum Śląskie; ul. T. Dobrowolskiego 1, Korfantego 3; 40-514 Katowice

www.muzeumslaskie.pl; dyrekcja@muzeumslaskie.pl; Tel: +48 32 213 08 11; Tel: +48 32 779 93 00; Fax: +48 32 779 93 67

 • W trakcie Industriady będzie można spróbować swoich sił za sztalugą. Nie ma ku temu lepszej okazji, niż rodzinny plener malarski w nowo odrestaurowanej przestrzeni Muzeum Śląskiego. Całe wydarzenie odbywać się będzie pomiędzy zabytkowymi budynkami łaźni głównej i szybu Bartosz (plac Fajrant). Temat przewodni warsztatów to architektura postindustrialna, choć oczywiście liczymy na inwencję i wyobraźnię twórców. Dla każdego uczestnika do dyspozycji będzie wszystko to, co potrzebne do stworzenia obrazu – farby akrylowe, pędzle, papier oraz sztaluga.

UWAGI: godziny rozpoczęcia warsztatów (każdy trwa około 1,5 godz.) – 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 W warsztatach może uczestniczyć jednorazowo 12 osób, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszenia chęci uczestnictwa (przed rozpoczęciem spotkania o danej godzinie), każdy trwa około 1,5 godz. Prosimy o zabranie odzieży ochronnej. miejsce – plac Fajrant

 

Osiedle patronackie Huty Silesia; ul. Przemysłowa; Rybnik
 • 15:00 – 16:00

INDUSTRIALNY MISZMASZ – WARSZTATY KREATYWNE

III miejsce warsztatowe – W trakcie warsztatów uczestnicy będą własnoręcznie wykrawać zamiast z blach, to z dużych arkuszy filcu breloczki w kształcie naczyń kuchennych i narzędzi. Dzieci z pomocą rodziców korzystając z gotowych szablonów wycinają, obszywają i przymocowują metalowy element breloczka.

 

Osiedle Giszowiec, ul. Pod Lipami 1 / 3-3a, 40-476 Katowice

mdk.katowice.pl, sekretariat.giszowiec@mdk.katowice.pl, Tel: +48 32 206 46 42

 • Uliczkami Giszowca będzie kursowała legendarna kolejka Balkan (nazwana na cześć kobiet Babka Express), która służyła kobietom w ich codziennym życiu, w wyprawach na zakupy, czy do kościoła. Balkan był miejscem spotkań i plotek, przestał kursować ponad 40 lat temu. Jadąc turystyczną kolejką Babka Express będzie można zwiedzić dzielnicę i jej unikatowe zabytkowe uliczki, dotrzeć do miejsc, gdzie kiedyś stały piekarnioki, gdzie działała pralnia i magiel, łaźnia dla kobiet.

UWAGI: Jazdy odbywają się co pół godziny, REZERWACJA: KONTAKT 32 206 46 42

 • 16:00 – 19:00

HIT! INDUSTRIADOWA INWAZJA PRZYTULAKÓW – WARSZTATY KREATYWNE

Giszowieckie domy były królestwem kobiety, gdzie wieczorami, po skończonej pracy, zajmowały się szyciem, heklowaniem i cerowaniem. Warsztaty będą powrotem do szlachetnej tradycji szycia i tworzenia wspólnie z dzieckiem rękodzieła – poduszki w formie giszowieckiego domku.

UWAGI: Liczba miejsc ograniczona

 

Osiedle Nikiszowiec, ul. Rymarska 4, 40-425 Katowice

nikiszowiec@silesia.travel, Tel: +48 32 255 14 80

 • 12:00 – 20:00

STREFA JUNIORA – WARSZTATY KREATYWNE

Gry i zabawy dla dzieci połączone z nauką:

 • – Ratuś i numer 112, który ratuje życie
 • – Z bezpieczeństwem bądź na Ty, bądź strażnikiem tak ja My
 • – SZNUPEK i profilaktyka
 • – Ekołobuziaki

Dzieci spędzą czas z przedstawicielami Policji,Straży Miejskiej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego . Specjaliści z CPR oraz ich duża, chodząca maskotka Ratuś powiedzą i pokażą, jakiej pomocy należy udzielić poszkodowanemu przy pomocy fantomów osoby dorosłej i dziecka. Odwiedzając stoisko katowickiej Straży Miejskiej, dzieci nauczą się zasad poruszania w ruchu drogowym. Posłuży im do tego specjalny plac zabaw. Pies Sznupek opowie o pracy policji. Wydział Kształtowania Środowiska zaprosi dzieci do gry wielkoformatowej o tematyce ekologicznej.

Stowarzyszenie Rowerowe Katowice działa w naszym mieście od czterech lat. Jego głównym celem jest promocja roweru jako środka transportu i współpraca z władzami miasta na rzecz rozbudowy dróg rowerowych. Główna idea napędzająca członków Stowarzyszenia brzmi – „Na rowerze – bezpiecznie i zdrowo”.

 

Familoki; ul. Mickiewicza 10;  44-230 Czerwionka-Leszczyny

http://familoki.com.pl; cit.czerwionkaleszczyny@interia.pl; Tel: +48 32 44 00 479

 • 16:00 – 20:00

WELE FAMILOKA: MIASTO-OGRÓD W SŁOIKU – WARSZTATY KREATYWNE

Osiedle Familoków powstawało zgodnie z koncepcją miasta-ogrodu. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły oraz zieleń je otaczająca od samego początku powstania osiedla tworzyły nierozerwalną całość. Kobiety mieszkające na osiedlu wkładały serce i czas w to, aby ogrody otaczające ich domy tworzyły małą zieloną enklawę, w której cała rodzina mogła odpocząć. Uczestnicy warsztatów podczas INDUSTRIADY będą mogli wykonać nawiązującą do tego ozdobę – zieloną roślinną kompozycję zamkniętą w szklanym słoiczku, która otaczać będzie drewniany familok.

 • 16:00 – 20:00

PIĘKNO KOBIETY – WARSZTATY KREATYWNE

Zaplatanie warkocza ze skakanek, zawiązanie kokardy, stworzenie niepowtarzalnej i niebanalnej biżuterii z makaronu – brzmi prosto? Czy tak faktycznie jest przekonają się najmłodsi uczestnicy warsztatów, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.

 

Kolonia Robotnicza Ficinus; ul. Kubiny; 41-710 Ruda Śląska

www.ficinus.rudaslaska.pl, www.wirtualnaruda.pl/os-ficinus.htm, Tel: +48 32 342 36 06

 • 14:00 – 18:00

SZLAJFKI, FRELE, DAUERWELE…DZIOŁSZKI SIĘ SZTIGLUJĄ – WARSZTATY KREATYWNE

Warsztaty malowania wstążek zdobiących śląski strój, wykonywanie ozdób inspirowanych dawną śląską biżuterią. Warsztaty prowadzone będą przez pracowników Muezum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Uczestnicy będa próbowali odwzorować na wstążkach wzory zdobiące śląskie stroje.

 • 13:00 – 18:00

DLO MAŁYCH ROJBRÓW – WARSZTATY KREATYWNE

Malowanie na folii, malowanie figurek gipsowych, szycie ubranek dla lalek, malowanie na torbach płóciennych. Zaplanowano równiez modelowanie balonów, wykonywanie tatuaży z henny.

 

Centralne Muzeum Pożarnictwa. ul. Stadionowa 7a, 41-400 Mysłowice

cmp-muzeum.pl, sekretariat@cmp-muzeum.pl; Tel: +48 32 2223733; Tel: +48 695920648; Fax: +48 32 3166199

 • 12:00 – 19:00

JAK TO JEST BYĆ STRAŻAKIEM? UGAŚ POŻAR! – ZAWODY SPRAWNOŚCIOWE

Wszyscy chętni będą mogli sprawdzić jak za pomocą sikawki konnej ugasić pożar? Czy trudno jest trafić prądem wodnym do celu? Jak szybko można pokonać strażacki tor przeszkód? Czy mundur strażacki jest wygodny? Przekonaj się sam na czym polega praca strażaka i jakimi umiejętnościami musi on dysponować.

 • 12:00 – 18:30

NAMALUJ INDUSTRIADĘ 2018. MURALE W CMP – PLENER MALARSKI

Każdy będzie mógł zostawić swój artystyczny ślad malując na dużym formacie w Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Portret INDUSTRIADY, (która przecież jest kobietą i lubi się malować) powstanie tego dnia w muzeum. Do dyspozycji każdego artysty będzie farba i ogromna przestrzeń do zagospodarowania.

 • 12:00 – 19:00

DMUCHANY STRAŻACKI TOR PRZESZKÓD DLA DZIECI – PIKNIK

Dmuchany strażacki tor przeszkód to rozrywka dla najmłodszych miłośników straży pożarnej, ale również dla tych, którzy lubią rywalizację sportową i wysiłek fizyczny. „Dmuchaniec” został zaprojektowany w taki sposób żeby dzieci, które będą na nim pokonywały przeszkody mogły się sprawdzić w roli małych strażaków, nie unikną wspinania się, wchodzenia pod strome podejścia i zjeżdżania jak po dawnej płachcie ratowniczej.

 

Muzeum Ustrońskie. ul. Hutnicza 3, 43-450 Ustroń

muzeum.ustron.pl; muzeumustronskie@op.pl; Tel: +48 33 8542996

 • 09:00 – 21:00

PRZYGODY KOBIETY PRACUJĄCEJ, CZYLI KUŹNICZKI HANKI SIKORZANKI – GRA PLANSZOWA

Gra planszowa dla dzieci oraz całych rodzin, łącząca tradycyjny schemat gry planszowej z odkrywaniem bogactwa żeńskiego słownika Industrii. Gra gwarantuje wspaniałą zabawę, a przy tym bliższe poznanie takich słów, jak sztolnia, fryszerka, szmelcownia, walcownia, hamernia, młotownia, huta, turbina, prażarka, wieża wyciągowa, forma odlewnicza, prasa cierna i wiele innych. Jednocześnie w grze może uczestniczyć do 6 osób.

 

Wieże KWK Polska, ul. Wojska Polskiego 16, 41-600 Świętochłowice

www.wiezekwkpolska.pl, cks@wp.pl, Tel: (0) 515 182 272

 • 15:30 – 16:30

BOJKA O DZIOŁSZCE W BERETCE I CZERWONYJ KIECCE – ZABAWY INTERAKTYWNE

,,Bojka o dziołszce w beretce i czerwonyj kiecce” – propozycją dla dzieci i dorosłych. Klasyka bajki, czyli Czerwony Kapturek w nowej, śląskiej odsłonie, w której jest wszystko, co być powinno – dziewczynka, babcia, wilk i las, i jest jeszcze ktoś … tajemniczy bohater, który trochę namiesza. Zapraszamy do wspólnej zabawy całe rodziny.

 

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ul. Mościckiego 3, 44-273 Rybnik

http://ick.rybnik.pl/, kopalnia@ick.rybnik.pl, Tel: +48 32 432 74 99, Tel: 32 42 13 755

 • 16:30 – 19:30

ATRAKCJE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – WARSZTATY KREATYWNE

Atrakcją będzie mini escape room -”dwa zestawy małego, twardego orzeszka”, warsztaty biżuterii i origami . Prace wykonane samemu będzie można zabrać jako pamiątkę Industriady. Odbędzie się również zabawa dla każdego. Czyli od przedszkolaka do seniora pt: -”W kręgu”.  Będzie możliwość zrobienia sobie fryzury i makijażu Industrii. Ubaw i zabawa gwarantowane.

 • 16:00 – 16:30

KOROWÓD

Zaangażowanie społeczności lokalnej Niewiadomia, uruchomienie wyobraźni oraz kreatywności do motywu –Industria jest kobietą. Pomarańczowy korowód, w którego organizację włączą się środowiska dzieci , młodzieży oraz osób dorosłych. Grup tanecznych, mażoretek, Orkiestry Miejskiej i Orkiestry górniczej, szczudlarze przypominający dziwne, mechaniczne istoty oraz trzy kobiety zwane ‘’Industriami’’, które będą górowały nad całym korowodem .Te trzy zjawiskowe kobiety w niezwykłych kostiumach inspirowanych obrazami Tomasza Sętowskiego są zapowiedzią tajemniczych i niewyjaśnionych zjawisk ,anomalii, które pojawią się nad Kopalnią Ignacy. Przemarsz nastąpi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku-Niewiadomiu poprzez ulice Niewiadomia na teren kopalni. Niezwykle barwny i radosny przemarsz ulicami dzielnicy będzie oznajmiał rozpoczęcie Industriady.

 

Stara Fabryka, ul. Żwirki i Wigury 8, 43-300 Bielsko-Biała

muzeum.bielsko.pl, sekretariat@muzeum.bielsko.pl, Tel: +48 33 8122367

 • Podczas warsztatów malowania na szkle zostaną zaprezentowane dzieje kobiet związanych z przemysłem i historią regionu. Tematyka prac będzie inspirowana motywem przewodnim tegorocznej edycji, który brzmi „Kobiety w mieście stu przemysłów – włókniarki i monterki samochodów”. Od XIX wieku kobiety pracowały w szeroko pojętym, dynamicznie rozwijającym się przemyśle włókienniczym, a od lat 70. XX w., po uruchomieniu Fabryki Samochodów Małolitrażowych, masowo były zatrudniane przy produkcji samochodów. Duża liczba kobiet pracowała także w wielu innych przedsiębiorstwach i zakładach pracy.

UWAGI: Warsztaty dla dzieci odbywające się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, ul. 1 Maja 8. Zapisy będą przyjmowane w ROK lub pod numerem 33 822 05 93 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–15.00 od 21 maja do 5 czerwca 2018 r. Zajęcia w Sali „zabawkowej“, I piętro, dla 15 osób. REZERWACJA, KONTAKT 33 822 05 93

 

Więcej informacji na: http://industriada.pl

 

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl