Super Bajtel

32 zachorowania na odrę, kolejne 19 osób z objawami

Wśród naszych Czytelników są zapewne tacy, którzy kwestionować będą zasadność szczepień lub nawet przedstawiać argumenty o ich szkodliwości. Mimo tego, że decyzja o nie szczepieniu maluchów – naszym zdaniem – stanowi poważne zagrożenie dla życia innych dzieci, znamy obawy tych rodziców wynikające ze sprzecznych informacji, tez i badań i rozumiemy, że – opowiadając się po jednej ze stron dyskusji – chcą chronić swoje potomstwo. Mało tego. Poznaliśmy jednego z rodziców, którego dziecko poważnie zachorowało po podaniu szczepienia. Jednak my, jako mamy prowadzące ten portal, zdecydowanie popieramy konieczność szczepień. Zwłaszcza, że ilość zachorowań na odrę rośnie, co ma m.in. związek ze wzrostem liczby nieszczepionych obcokrajowców podejmujących pracę w naszym kraju. Ze względu na brak systemowych rozwiązań regulujących tę kwestię, zagrożenie jest naprawdę duże. Również w Gliwicach wzrosła ilość zachorowań. Rzeczniczka prasowa mówi o „wzmożonej ilości”, pytana o analogiczne okresy lat poprzednich dodaje, że wcześniej odnotowywano pojedyncze przypadki.


Podajemy komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

Odra jest chorobą wirusową, której sytuacja epidemiologiczna zachorowań od wielu lat była stabilna. Źródłem zakażenia jest człowiek w okresie zaraźliwości, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów takich jak gorączka i kaszel oraz 5 dni przed pojawieniem się wysypki. Zakaźność odry kończy 5 dni po wystąpieniu wysypki u człowieka. Dlatego też ciężko jest zapobiegać tej chorobie tylko i wyłącznie poprzez izolację osób zakażonych.
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub powietrzno-kropelkową, rzadziej przez skażone przedmioty. Okres wylęgania odry trwa 7-18 dni i może być dłuższy u osób dorosłych.

Objawy odry to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, światłowstręt, nieżyt błony śluzowej nosa i suchy kaszel. Na błonach śluzowych jamy ustnej na wysokości zębów trzonowych pojawiają się charakterystyczne białe plamki na czerwonym tle tzw. plamki Fiłatowa- Koplika. Pojawia się gorączka, która może osiągać wartości nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnie w późniejszym okresie wysypka, która rozpoczyna się za uszami, na twarzy, przesuwa się na tułów i kończyny.

W Polsce obecnie szczepienie obowiązkowe przeciwko odrze realizowane jest preparatem skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce. Obecnie szczepienia są wykonywane u dzieci od 13 do 15 miesiąca życia oraz w 6 roku życia (po 5 urodzinach dziecka) dawką przypominającą, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 października 2018 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2019 rok. Szczepienia ochronne przeciwko odrze zgodnie z programem są prowadzone od 1975 roku. Szczepienia są zalecane młodzieży i dorosłym nieuodpornionym. Za nieuodpornione uznaje się wszystkie osoby, które nie chorowały na odrę oraz wszystkie osoby, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Jeśli dorosły szczepiony był wcześniej preparatem monowalentnym przeciwko odrze to szczepienie przeciwko odrze śwince i różyczce należy traktować jako przypominające. Posiadanie odporności przeciwko odrze można ocenić z 96% pewnością na podstawie badania serologicznego przeciwciał w klasie IgG.

 

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na odrę w województwie śląskim (od listopada do dnia 23 stycznia 2019 r.):

Liczba zachorowań na odrę na terenie województwa śląskiego Liczba osób z objawami klinicznymi, u których podejrzewa się zachorowanie na odrę (w trakcie badań i w trakcie oczekiwań na badania)
32 19

 

Zachorowania i podejrzenia zachorowań wystąpiły na terenie nadzorowanym przez PPIS w: Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Sosnowcu, Tychach i Żywcu.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl